• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Ali Doğan Gönültaş / XO BI XO

  • Leave First Review
Buy Now

6 Eylül, Pazar Akşamı, 21:00’de!

1985 yılında Bingöl / Kığı’da doğan, müziğe kendi söylemiyle, kendini algılamaya başladığından itibaren ilgi duyan müzisyen Ali Doğan Gönültaş, müzik alanında Ze Tije’nin yanı sıra kişisel çalışması olan ve yakın zamanda albümünü yayınlayacağı “Xo Bi Xo (Kendi Kendine)’’ projesi ile devam ederken, bu projeyi kapsayan konserler serisi 2020 yılında da devam etmektedir. Bu konser serisinin ilk online canlı yayını, Myopenstage.com’dan yayınlanacak.

Biletler Biletix’te!
https://www.biletix.com/etkinlik/ZESM4/TURKIYE/tr

Xo bi xo, Zazacada kendi kendine anlamına geliyor. Aynı zamanda Ali Doğan Gönültaş’ın solo çalışmalarını kapsayan konserler serisinin ismi.

Bu konserlerde, henüz çıkış tarihi belli olmayan “Geleneksel Kiğı Şarkıları” albümünden örnekler yer alıyor. Bu albüm, sözlü tarih çalışmalarının sonucu ortaya çıkan Zazakî, Kurmancî ve Türkçe şarkılardan oluşuyor. Aynı zamanda, müzisyenin yer aldığı Ze Tije projesine ait çalışmaları, kişisel kompozisyonlarını ve tabii ki kendi kendine söylediği şarkıları da bu konserlerde duyuyoruz.

Xo bi xo’nun müzikal zeminini geleneksel vokal örnekleri, vokal efektleri, geleneksel cura icrası, akustik gitar ve klarnet duyumu oluşturuyor.

İnsan, aklın tahakkümünden sıyrılarak, bazen kendine gelir/gider.
İnsanın başa çıkamadığı en zor “şey” yine kendisi midir?
“Kendi kendine” *uzanır, uzar gider bütün cümle…
*Uzanıp kendi yanaklarımdan öpüyorum. Turgut Uyar, Geyikli Gece

BİYOGRAFİ

1985 yılında Bingöl / Kığı’da doğdu. Müziğe kendi söylemiyle, kendini algılamaya başladığından itibaren ilgi duymaya başlayan müzisyen, Yüksek öğrenimini Arkeoloji ve Radyo Tv ve Sinema bölümlerinde tamamladı. 2007 yılında kurulan Ze Tije (Güneş gibi) müzik grubuyla profesyonel müzik Sıkıntı yok dostum. Bir kaç gelişme var da, müsait olduğunda konuşalım muhakkak. başladı. 2015 yılında Ze Tije ile beraber ilk albümleri olan “Yanlışımız Var!” ı yayımladı. Deneyimsel müzik tarzını çalışmasının temeli olarak gören müzisyen ve ekip ikici albüleri “Ur” u 2019 Ekim ayında yayımladı. Ali Doğan Gönültaş müzik alanında Ze Tije projesinin yanında kendi kişisel çalışmalarını da sürdürmekte. “Xo Bi Xo” adlı solo çalışma bunların başında geliyor. Aynı zamanda onun solo çalışmalarını kapsayan konserler serisinin ismi. 10 yıllık sözlü tarih ve alan araştırmasının neticesinde ortaya çıkan proje, Zazaca’da “kendi kendine” anlamına geliyor. Bu çalışmada, 2021 çıkması planlan “Kiğı” albümünden örnekler yer alıyor. Bu albüm, sözlü tarih çalışmalarının sonucu ortaya çıkan Zazakî, Kurmancî ve Türkçe şarkılardan oluşuyor. Xo bi xo’nun müzikal zeminini geleneksel vokal örnekleri, vokal efektleri, geleneksel cura icrası, akustik gitar ve klarnet duyumu oluşturuyor. Ayrıca 2016 yılında Gulan Gönültaş ile birlikte, Sava Domuni Klame Zazaki, (Çocuklar İçin Zazaca Şarkılar) adlı çalışmayı yayımladılar. Bu çalışmada çocuklara mevsimleri 4 adet şarkı ile anlatan ikili aynı zamanda proje için 4 adet animasyon klip hazırladı. “Benim Kendi Hayatım” adlı uzun metraj sinema filminde senarist ve oyuncu olarak yer alan müzisyen, sanatın bir çok alanına dair fikirler üretmeye devam etmekte.

No reviews of Ali Doğan Gönültaş / XO BI XO
Leave First Review

Reviews for Ali Doğan Gönültaş / XO BI XO

There are currently no reviews for Ali Doğan Gönültaş / XO BI XO
Scroll to top